Kwiecista namacalność językowa

Wyspa łza od nowa” to propozycja czytelnicza od Joanny Bator, laureatki Literackiej Nagrody Nike (https://www.taniaksiazka.pl/wyspa-lza-od-nowa-joanna-bator-p-1328924.html). Historia, chociaż niedokończona, sprawia wrażenie kompletnej pod wieloma względami. Tytułowa wyspa to Sri Lanka, która jest tak nazwana ze względu na swój kształt. To właśnie tam ruszamy tropem zaginionej Sandry, która “zniknęła bez śladu” (przyzwyczajcie się do tej frazy). Podróż wgłąb lądu jest jednocześnie wycieczką do poznania wewnętrznego ja, słabości, obostrzeń i skaz. To historia, która obnaża mroki ludzkiej duszy, jej wewnętrzne sprzeczności i rozdwojenia. To też piękny rys samotności, jej działania oraz tęsknoty, która po czasie wypacza nasze wspomnienia. Z jednej strony publikacja może przytłoczyć emocjonalnie – kto z nas nie zmagał się kiedyś z podobnymi rozterkami, jednak jej tok fascynuje i przyciąga, nie odpuszczając czytelnikowi do samego końca.

Książka stanowi swoisty esej intymny, który dodatkowo posiada wątek poszukiwań Sandry. Obnażenie duszy i przemyśleń autorki sprawia wrażenie, że wpuszcza nas do najbardziej prywatnego świata, jednocześnie starając się trzymać nas na dystans i kazać zastanowić się nad sensem naszej egzystencji i wartością naszych przemyśleń. Ważnym podejściem w zrozumieniu rozprawy jest smakowanie kolejnych linijek tekstu czy pojedynczych akapitów, a nie próba zebrania całości i rozmyślania nad publikacją w kontekście globalnym. To te małe smaczki, odpowiednio dobrane zdania sprawiają, że czytelnik w pełni może odbyć drogę do własnego ja, nie zapominając o tym, w jaki sposób prawidłowo snuć refleksję i wartościować przeszłość.

Projekt literacko-fotograficzny


Między rozdziałami podziwiać możemy fascynujące i tajemnicze zdjęcia autorstwa Adama Golca. Piękne, zachwycające i pozostawiające niedosyt, zrobione na potrzeby niniejszej publikacji. W tym momentach, w których autorka skarży się na niemożność pisania, brak weny, blokadę twórczą – pojawiają się tworząc dosadny, nienachalny komentarz.

Autorka przeprowadza nas przez historię za pomocą kilku wcieleń – jest jej mroczna siostra bliźniaczka, Anna Karr i pomniejsze towarzyszki wspomnień Dzięki temu historia płynie jeszcze swobodniej – zmienia kształty, formy i tematy. To też cenna lekcja o tym ile możemy dowiedzieć się od innych i ile historii czeka jeszcze na odkrycie, wykorzystanie, otulenie literackie. Największym wyzwaniem okazuje się jednak opisanie własnej historii. Jak to zrobić nie dokonując banalizacji, nie koloryzując, zaciekawiając? Dowiecie się tego z tej książki, zrozumiecie też, że to najtrudniejsze z pisarskich wyzwań.

Coffee obraz autorstwa freepik - www.freepik.com